| Dobro došli, Gost |
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.
|
| Statistika Foruma |
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011
Puna Statistika
|
| Na vezi Korisnika |
Trenutno je 416 korisnika na vezi. » 0 Član(ova) | 414 Gost(iju) Google, Bing
|
| Poslednje Teme |
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 48
|
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,641
|
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 865
|
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,551
|
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 639
|
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,898
|
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,096
|
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,708
|
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,316
|
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,565
|
|
|
| rimski rudnici u srbiji |
|
Poslato od: zmija - 01-12-2011, 09:19 PM - Forum: Antika
- Odgovora (44)
|
 |
Римски рудници у Србији
На путу за Космај, поред Раље, педесетак километара од Београда, између села Бабе (топоним од имена римског прокуратора Бабениуса), Стојник, Губеревац и Парцани налази се подручје античких рудокопа и топионица сребра, олова и гвожђа, својеврсна рудничка област (territoria metallorum).
У време владавине цара Трајана били су највећи снабдевачи империје сребром и оловом. У Риму је кован и посебан новац за поткосмајске територије. Руда је у то доба топљена на нешто нижим температурама, па је у преко милион тона јаловине (шљаке) преостао релативно висок проценат метала.
Крајем деветнаестог века немачка фирма “Штајнлехер-Фројнд” добила је концесију на прераду јаловине, али се убрзо после пуштања у погон три топионице одустало од даље експлоатације.
Између два рата олово је естраховано из јаловине у погонима близу села Губеревац, а после Другог светског рата одвожена је на прераду у топионицу у Трепчи.
Изнад тог села и места где има највише улаза у руднике био је каструм римске кохорте (Aurelia Nova equitata), из другог века н. е. и насеље Demesuss
![[Slika: ih0iur.jpg]](http://i44.tinypic.com/ih0iur.jpg)
|
|
|
| vinogradi |
|
Poslato od: zmija - 01-12-2011, 02:11 PM - Forum: Zanimljivi lokaliteti
- Odgovora (3)
|
 |
lokalitet blizu bora vinogradi pored vinograda ima cesma e sad nisam siguran da li je turaska ili rimska cesma,cesma ima cevi od opeke grncarija. znam gde se nalazi i da li ima neko nesto za ovaj lokalitet
|
|
|
| pecina |
|
Poslato od: zmija - 29-11-2011, 12:31 PM - Forum: Zanimljivi lokaliteti
- Odgovora (16)
|
 |
POSTOVANjE KOLEGE
lokalitet doba rima.spustio sam se u jednu pecinu kao u bunaru jedno 2-3m mislio sam da dalje nema nista medjutim videla se rupa za dalje otkopao sam tj rascistio sam prolaz naiso sam na prostoriju kao polulopta mogo sam da se ispravim na dalje bio cist prolaz samo covek koliko da se provuce i nailazim na jos jednu prostoriju, sa desne strane isto prolaz koliko covek da se provuce pa opet prostorija u tu prostoriju u sredini ispod sebe naso sam lobanju velicine telece glave bilo je prolaza za jos dalje ali nisam se usudio za dalje jer bio sam sam i nedovoljne opreme. da li zna neko sta predstavlja ta lobanja da li joj vrh njuske prikazuje za dalje ili ne,jer bilo koja zivotinja da je usla u tu pecinu nije mogla da se izvuce i mislim da je postavljena ljuckom rukom.
|
|
|
| Голем Крст |
|
Poslato od: nake.1599 - 27-11-2011, 05:35 PM - Forum: Znakovi
- Odgovora (8)
|
 |
Дали некој нешто знае за Голем Крст 1М х 1М со дупки на сите четири крака.
|
|
|
|