| Dobro došli, Gost |
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.
|
| Statistika Foruma |
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011
Puna Statistika
|
| Na vezi Korisnika |
Trenutno je 575 korisnika na vezi. » 0 Član(ova) | 573 Gost(iju) Google, Bing
|
| Poslednje Teme |
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 49
|
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,656
|
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 872
|
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,556
|
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 646
|
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,903
|
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,099
|
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,718
|
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,322
|
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,568
|
|
|
| slosno mora |
|
Poslato od: himovich - 19-03-2012, 12:59 AM - Forum: Razno
- Odgovora (1)
|
 |
mnogu slusam komentari dajte slosno resenie da se najde da ne krieme sto znaeme da vidime a ne samo komenari
|
|
|
| GEOLOKATORS |
|
Poslato od: orbit - 18-03-2012, 11:15 PM - Forum: Skeneri, georadari, LRL i ostale stvari
- Odgovora (59)
|
 |
Uskoro (Geolokator ) ( nas Srpski proizvod koji generise sliku podzemnog sadrzaja u 3d dimenziji konkretno na snimku 150gr klesta na 2200cm vazdusni test , postovacu i podzemni test 1200cm posuda velicine .
|
|
|
| KOJA JE GODINA i KO SMO MI SRBI I ODAKLE SMO |
|
Poslato od: mincic - 18-03-2012, 07:29 PM - Forum: Razno
- Odgovora (27)
|
 |
ovo je samo jedna od stvari koje sam zeleo da pokrenem negde iz cisto sebicnog razloga . DA OBJASNIM SEBI SVE OVO . Jesu li nasi pretci dosli odnekud ili smo mi starosedeoci na ovom parcetu bogom dane
zemlje sazdane od KRVI I MEDA ( BALKAN ) . Oko dileme KOJA JE GODINA ? Zelim da objasnim . Na mramornom stubu na kosovu polju stoji natpis koji je postavljen osovskim herojima nasim i ciji se natpis zavrsava ovako
Sve ovo re?eno završi se 6897. godine,
dvanaestog indikta, petnaestog dana meseca juna
u utorak, bio je šesti ili sedmi ?as.
Ne znam. Bog zna...
Natpis na mramornom kosovskom stubu (Sv. Despot Stefan Lazarevic) Muzika Djordje Ilijin
Moje je pitanje od kog datuma su nasi preci merili vreme ?Sigurno nije od smrti hrista .Izvolite dragi moji .Do sad smo sigurno iskopali nesto da potvrdimo ili opovrgnemo nesto . Sa srecom.
|
|
|
| Mesta |
|
Poslato od: zoki - 16-03-2012, 07:52 PM - Forum: Oglasna tabla
- Odgovora (34)
|
 |
Pozdrav svima. Znali neko nesto o ovim mestima, ljuti kamen,zdravci kamen,jasni rid,gavranov kamen,ivanove njive?
Sva mesta su u blizini Umaguske danasnja Crvena Jabuka.
|
|
|
| TRI MOMI SO DETE, BUKET I KOLAN |
|
Poslato od: lrl200d - 15-03-2012, 08:21 PM - Forum: Znakovi
- Odgovora (39)
|
 |
Dali nekoj ima informacija za znak tri moni prvata drze dete vo rakata, vtorata ima kolan okolu polovinata kako zmija a tretata drzi buket vo rakata?
P.S. Ne go baram znakot!!!!!!!!!
|
|
|
| molim za pomoc oko VLF prijemnika |
|
Poslato od: Dare2204 - 09-03-2012, 06:47 AM - Forum: VLF - Metal detektori
- Odgovora (4)
|
 |
Da li mi neko moze pomoci oko prijemnika sa rasponom od 2 do 20 herca.priijemnik da ima potenciometar da moze sam da modifikuje frekvenciju na kojoj radi. Vec neko vreme pokusavam da napravim ali mi se cini da se pojavljuju neke vrste smetnji ili sta vec. Dajte mi neku ideju ili ako kojim slucajem imate neku shemu za takav aparat.
|
|
|
| Pop Martin |
|
Poslato od: zmija - 08-03-2012, 01:42 AM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu
- Nema Odgovora
|
 |
pop Martin, kada je od turaka otimao zlato, to zlato sakrivao u tzv. "Smokovu dupku", koju danas ljudi traze u okolini Poganovskog manastira, Vlaskoj i Greben planini. Pricase da je, kada je pronasao tu rupu ili pecinu, pop Martin u njoj pronasao rimske pare.osam godina istrazujem istoriju dimitrovgradskog kraja.Ovim sportom bavim se 22god.
Na mestu poganovskog manastira nekada je bila zenska skola (tako prica legenda, ali ja ne verujem). To je bilo od desetog do cetrnaestog veka. U dvanaestom i pocetkom trinaestog veka ova oblast je bila bugarska. Bugarskom je tada vladao car Kalojan, potomak Petra i Asena. On je veoma voleo da dolazi ove krajeve, pa je u selu Trnsko Odorovce sagradio veoma bogat manastir "Sv. Jovan Bogoslov". Cesto je obitavao i na Asenovom kaleu i u Zvonackoj banji.
Od sela Sukova do Poganovskog manastira reka Jerma je pravila prirodno jezero duboko 15metara, koje je kasnije, ljudskom rukom, unisteno. Na mestu gde se nalazi sukovski most bio je prirodni most. Tu je car voleo da lovi dive guske, a cesto je jeo i odmarao se u zenskoj skoli. Da je ta zenska skola postojala svedoci dimnjak na ulazu u Poganovski manastir, koji je iz desetog veka, a takodje i ostaci gradjevine iza Poganovskog manastira.
U vreme treceg krstaskog rata krstasi su stalno dolazili kod bugarskog cara, koji ih je vodio u Zvonacku banju, gde su oni danima pirovali i radili sta su hteli.
Kad je, konacno, 1204. godine, pao Carigrad krstasi su ga opljackali, a pogotovo su opljackali dvor, gde je bilo uzasno mnogo zlata (krune, sablje, koplja, nakit i jos mnogo toga). Na povratku su svratili kod bugarskog cara, ali on im je oteo zlato i pobio celu grupu ljudi, koji su nosili to zlako. Zlato je sakrio u "Smokovu dupku". Naredio je svojim slugama da donesu egipatski otrov, onaj sto je stavljan u piramidama, i da naprave zmiju (smoka) koja ce braniti ulaz od nepozeljnih gostiju, tako sto ce ih udarati u grudi.
U vreme kada je Vizantija ponovo ozivela ili malo ranije vizantijska vojska je trazila da tadasnji bugarski car vrati ukradeno zlato (verovatno car Konstantin Tih-Asen). On je to odbio, pa se, zbog toga, u selu Trnsko odorovce, na mestu zvanom "Grchka strana" (kazu da se i danas tako zove) odigrala bitka u kojoj je bugarski car jedva izvukao zivu glavu. Manastir "Sv. Jovan Bogoslov" je izgoreo do temelja, a car je kasnije naredio da se manastir ponovo izgradi, ali ne na istom mestu, vec na mestu gde je bila zenska shkola. I tu pocine spor izmedju Srba i Bugara da li je Poganovski manastir srpski ili bugarski. Kod nas se veruje da su ga sagradili Konstantin i Jelena Dejanovici, a Bugari tvrde, da su oni samo darovali manastir, a da je manastir sagradio bugarski car. Po meni to je malo verovatno jer je Bugarska vec u cetrnaestom veku imala ogromne probleme sa Turcima (Sofija 1382.godine pada pod tursku vlast) i svoje sile je usmeravala u tom pravcu, a ne u pravcu izgradnje manastira.
Ja licno verujem da smok nije napravljen 1204.godine, nego je pop Martin posle mnogo godina pozvao najboljeg majstora u nasim krajevima da napravi tu zmiju. Javio se majstor iz jednog sela, najverovatnije iz Sukovske Drzine. Pop Martinove sluge su ga vezanih ociju dovele do "Smokove dupke". On je napravio zlatnu konstrukciju u vidu zmije, koja bi ljude na ulazu u rupu udarala u grudi i ubijala. Kad je zavrsio sa radom pop Martinove sluge su mudale torbu punu zlata i, vezanih ociju, vratile ga u svoje selo. Strepeci od toga da je, mozda, majstor video put kojim su ga vodili i da ce se vratiti i uzeti svo zlato, sluge su ga i ubile, a njegovo zlato zakopale. To zlato se i danas trazi.
Verujem da je pop Martin Himovic umesto rimskih para u "Smokovoj dupki" pronasao ogromnu kolicinu carskog zlata.
Ljudi u mom kraju veruju da je, osim rimskih para, pronasao i nesto vanzemaljsko, zbog cega ga je mesec dana groznica nije popustila. Pa, mozda ga je uhvatila i od carskog zlata, a ne od vanzemaljaca...Ali recimo kako su Maje i Egipcani dizali po 150-200 tona ploce da bi sagradili piramide,pomocu cega??? Kako su klesali kad alata nisu imali...
Prica se da "Smokova dupka" ima tri ulaza. Jedan ulaz je glavni- gde su mazgama prenosili zlato. 30 dana 30 hajduka su tamo doterivali zemlju i kamenje i zatrpali ulaz. Drugi ulaz je negde pored reke Jerme, ali i on je zatrpan. Veruje se da tamo postoji obelezje na kamenu- neki kazu da su nacrtani pantalone i kosulja, drugi kazu da su nacrtani zmija i strela, a treci da je nacrtana samo zmija. Treci ulaz je bio slobodan, ali tamo je postavljena cuvena zmija smok. Dosta ljudi je poginulo na tom mestu. Poslednji ljudi koji su pronasli smokovu dupku, od kojih je jedan i umro, a pretpostavlja se da je bilo dete, hlebom, solju i svecom su se zakleli da nikada nikom nece reci gde se nalazi ovo mesto. Mozda su i zatrpali ulaz, a ispred njega su zasadili jorgovane i tako mu sakrili trag.
|
|
|
|