Dobro došli, Gost
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.

Korisničko ime
  

Lozinka
  





Pretraga Foruma

(Napredna Pretraga)

Statistika Foruma
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011

Puna Statistika

Na vezi Korisnika
Trenutno je 556 korisnika na vezi.
» 0 Član(ova) | 554 Gost(iju)
Bing, Google

Poslednje Teme
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 49
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,657
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 872
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,556
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 646
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,903
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,099
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,719
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,322
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,568

 
  Zlato Karastojana...
Poslato od: kosac - 11-05-2012, 09:16 AM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu - Odgovora (75)

    Iz istorijskih spisa pominje se neki Stojan koga su Turci prozvali Kara-Crni .Njegova zena se zvala Vera i kako pise bila je najbolji strelac u ceti.Stojan je rodjen ili u Lukanji ili u Gostusi ali sada to nije toliko vazno. Posto mu je zena bila Toplodolka nije Turcima dozvoljavao da uzimaju harac 10 godina.
    Legenda kaze kada su Turci haraclije krenuli za Topli Dol u jednom trenutku sa glave njihovog vodje skinuta je kapa.Turci su se okretali ali nikog nisu videli.Bili su po selu ali onom Turcinu se nikako nije islo nazad jer Turcin bez kape to je bilo ponizenje .Ipak morali su da krenu i u jednom trenutku iza  onog Turcina na konju je seo jos neko i Turcinu u isti tren je bila kapa na glavu ali i noz ispod grla. Rekao je Turcinu " kako si izgubio kapu tako si mogao da izgubis glavu ne diraj Topli Do" .Posle toga 10 godina nije uziman harac a i ako je uziman bilo je to najmanja sto moze.Negde pred oslobodjenje od Turaka on je poginuo. Najvecu pljacku od 20 tovara su izveli po tim planinama ali to u nastavku....
pozdrav  Wink

Štampaj ovaj članak

  Egipatsko zlato ?!
Poslato od: kosac - 11-05-2012, 08:54 AM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu - Odgovora (147)

      Ovo sam pre mnogo godina procitao i prepisao ali da li je tacno, ....
Prica pocinje negde za prvi srpski ustanak. Ne prica je od mnogo ranije ali tada je izasla na svetlost. Kada su se skupili nasi preci da se biju sa Turcima u pocetku je to bila mala buna ali vremenom se sirila i kako se sirila tako je i narod ulazio u rat. Ali svaki rat kosta pa tako i srpski ustanak. Onda se neko dosetio i predlozio hajducima da donesu nesto od onog sto su Turcima uzimali. I tako su dolazile i pare a i planovi. Kako je u to vreme bilo malo pismenih najpismeniji je postavljen za catu. Kod njega su dolazili mnogi planovi, nazalost neznam njegovo ime pa zato ovo spada u "legende". Elem dodje do njega jedan cudan dnevnik u kome se pominje neka Rimska posiljka iz Egipta! Naravno posto je bilo puno drugih planova odluci on da zadrzi onaj plan za sebe. To je i uradio.
      Prosli ustanci i Srbija se oslobodila ostao cata ziv i ozenio se dobio kci. Ziveo je u Nisu. Njegova kcer nije imala decu.I negde oko 1900 ili godina gore ili dole kod nje dodje majstor da joj poravi , (u to vreme) , kauc. Kako je poceo da radi u  unutrasnjosti tog kauca majstor je pronasao onaj dnevnik. E Srpska posla prisvojio je majstor taj dnevnik za sebe. Kod kuce je mozgao, raspitivao se gde se nalazi to sto pise u dnevniku i nikako da otkrije.
      Negde pre pocetka drugog velikog njegova ljubavnica mu je to uzela. Posle rata niko nije smeo a nije ni mogao da trazi to sto je ona imala. I ona je ostavila sinu knjigu koju je on poklonio ljubavnici u Krusevac. E kod te zene , nije tada bila stara kao sada i ja sam bio. Normalno pretpostavljate kako sam i ja dosao do tog podatka samo za razliku ja sam ga prepisao.
      U opisu iz tog dnevnika vidi se gde su se kretali hajduci i sa kim su ratovali gde su boravili itd. U jednom delu pisac dnevnika spominje kako su u jednoj planini pronasli ulaz  sa juzne strane i usli da vide sta ima. Koliko sam primetio nisu bili iznenadjeni hodnicima, pa sam zakljucio da su i ranije ulazili u slicne.Posle dugog pesacenja dosli su do velike odaje u kojoj je po njegovom kazivanju bilo puno soba uradjenih od cigle i omalterisanih. Naravno odlucili su tu da ostanu jer ih niko ziv nemoze pronaci.Normalno ljudska radoznalost je velika i u jednoj zazidanoj prostoriji pronasli su spise na latinskom. Bilo je pismenih i u njihovoj grupi,mozda neki pop ili sl. Preveli su taj spis.
      Spis kaze da kada su Rimljani krenuli iz Egipta sa nakitom i raznim bogatstvom isli su u pocetku brodovima ali su se porazboljevali od neke groznice ili sl. u dnevniku kaze pisac "povatala" ih cuma. Poenta je da su se iskrcali negde u Grckoj i krenuli kopnenim putem prema sadasnjem Beogradu. Kako su sve vise padali mrtvi resili su da skrenu malo sa puta i da sakriju nakit u njima poznatom u to vreme jakom mestu. Centruini su naredili da se nakit sakrije a vojsku su otrovali.Naravno hajduci su pronasli nakit ali nisu mogli da ga podele pa su resili da kod njega ostavljaju i svoje srvari. U jednom delu teksta pominje se Kleopatra i njena dijadema sa ogromnim rubinom....
      Nastavak sledi...
Pozdrav Wink

Štampaj ovaj članak

  ezero
Poslato od: makedonija - 11-05-2012, 01:21 AM - Forum: Znakovi - Odgovora (30)

vo pestera strmno se vleguva ima ezero so kristalna voda vnatre ima camec ima sedum kaskadi i sedum zazidani vrati ima i camec a ima sekakvi zivotni crtani so boja a nadvor ima bastun i sabja a vo drugata pestera ima zmija okolu stub obmotana ali zmija nevideno nesto baram pomos

Štampaj ovaj članak

  cemerikova poljana
Poslato od: sarapt - 10-05-2012, 09:38 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (33)

ajde da vidime koj sto znae za ovo,opis,znakove,i kde su pare.pozdrav

Štampaj ovaj članak

  gde je Kameno selo?
Poslato od: kosac - 10-05-2012, 09:25 AM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (9)

Ko zna neka se javi!!!  Smile

Štampaj ovaj članak

  OKM EXP-5000
Poslato od: citytaxi - 09-05-2012, 03:31 PM - Forum: Komentari i testovi - Odgovora (12)

MOLIO BI POZNAVAOCE OVOG APARATA DA DAJU SVOJ KOMENTAR ,DALI JE ISTINA DA JE TOLIKO MOCAN ZBOG CENE KOJU IMA ILI SAMO LAZI PARA.  SKENER SAM INACE VIDEO UZIVO ALI MI JE MALO NESTVARNO DA VIDI UZIVO 25 METARA U ZEMLJU  .POZDRAV ZA SVE CLANOVE !

Štampaj ovaj članak

  Za Blgarija
Poslato od: kosac - 09-05-2012, 08:48 AM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (10)

Konstantinovo kale
Matniski manastir sv.Jovan Rilski od taj manastir nizvodno po reku sve do veliki vodopad. Kod taj skok gde voda pada ( voda je leti 1m duboka a siroko je  oko 4 sa 4m) Eeee odatle na oko 300 do 350 koraka je Konstantinovo kale...
vredi da se pomucite. A odatle na pola sata je momceto sa salvare i crniste...
Pozdrav  8)

Štampaj ovaj članak

  pomoć oko izbora detektora
Poslato od: aleksa1 - 08-05-2012, 09:48 PM - Forum: Komentari i testovi - Nema Odgovora

pozdrav svima,
nov sam u ovom hobiju i razmišljam o kupovini detektora...
šta mislite o TREASURE HUNTER XJ9-3050?
hvala unapred

Štampaj ovaj članak

  Kamena porta!-pomoc
Poslato od: zlatarking - 08-05-2012, 04:11 PM - Forum: Zanimljivi lokaliteti - Odgovora (4)

Zamolio bih ako neko ima neki zapis o kamenoj porti neka pise!
Visoka je oko 12 metra.Pravac istok-zapad.na 50-ak metara od nje covek sa puskom.I jos dosta toga ali samo za ozbiljne.Slike mogu dodatno da se vide,ali samo pre rada.
Pozdrav svima!

Štampaj ovaj članak

  Djurdjevdanak ajducki sastanak
Poslato od: APIS - 06-05-2012, 10:17 AM - Forum: Razno - Odgovora (1)

Svim kolegama koji slave Djurdjevdan neka je sretna  slava! 
Neka gospod bog  podari svim ljudima zdravlje,srecu i mir u srcu  da    nam nikada ne silazi osmeh sa lica i radost sa srca!

Štampaj ovaj članak