| Dobro došli, Gost |
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.
|
| Statistika Foruma |
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011
Puna Statistika
|
| Na vezi Korisnika |
Trenutno je 594 korisnika na vezi. » 0 Član(ova) | 591 Gost(iju) Google, Bing, Applebot
|
| Poslednje Teme |
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 50
|
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,658
|
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 872
|
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,556
|
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 646
|
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,904
|
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,099
|
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,719
|
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,322
|
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,568
|
|
|
| TAHAMA |
|
Poslato od: grotagold - 20-05-2012, 02:35 AM - Forum: Oglasna tabla
- Odgovora (1)
|
 |
Nadam se da ne smetam u ovoj vasoj razmeni raznih "informacija" pa da se prikljucim sa jednom molbom za sve koji ce ovo procitati.Naime radi se o jednoj knjizi pod nazivom "TAHAMA" Dali je neko nesto cuo za takvu knjigu (dosta je stara) i rucno je pisana a ne stampana i nalazila se u jednoj crkvenoj biblioteci u jednom gradu u nasoj zemlji.Iz razumljivih razloga ne navodim o kom se gradu radi a za prave poznavaoce navescu samo sledece toponime.."bulino jezero i Tisin grob.HVALA U NAPRED .
|
|
|
| znaci na Vitosha |
|
Poslato od: cska sofia - 18-05-2012, 05:17 PM - Forum: Znakovi
- Nema Odgovora
|
 |
Vitosha planina blizo do Sofia nekoi imali nekakvi dokumenti za taj planina eva vi sliki ot naideni znaci ima i oshe
|
|
|
| Ad herculem okolina prokuplja |
|
Poslato od: Milance899 - 17-05-2012, 06:55 PM - Forum: Oglasna tabla
- Odgovora (13)
|
 |
Pozdrav,ovde u okolini bio nekad neki rimski grad,istrazivan od strane milion ljudi,ali trebao bi mi ortak sa aparaturom,kvalitetnom da dovrsimo radnju
|
|
|
| Odmetnici na Staroj planini |
|
Poslato od: kosac - 16-05-2012, 09:15 PM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu
- Odgovora (1)
|
 |
Nesto malo da prozborim o zacetku odmetnika na Staroj planini.Naime jos u vremenu Cara Dusana , zbog njegovog cuvenog zakonika .Bilo je mnogo odmetnika koji su pobegli u planine da bi izbegli kaznu.Tako sam dosao do podatka da je negde u njegovo vreme bilo oko 4500 odmetnika. Tako da je to mesto bilo vekovima steciste odmetnika secikesa i raznih drugih prestupnika.
Kada je Feliks Kanec zadnji put prosao kroz Srbiju jedino nije smeo da ide u taj deo planine. Jedino u tom delu planine nije bilo blizu sela tako da su se nalazili skoro na nicijoj zemlji. To je bitno zbog toga, da se zna, u vreme Turaka postojao je danak u krvi. Naime ako se neki zlocin dogodi u ataru nekog sela nezavisno ko ga je pocinio seljaci tog sela su ispastali. Tako da su sami seljaci prijavljivali odmetnike(hajduke). Jedan od primera je i pljacka koju je izveo Karastojan .Kada su Turci u Lukanji boravili u kuci uglednog gazde. Stojan je naredio seljacima da mu ujutru jave sa brda podizanjem kape kojim putem ce Turci krenuti. Ako krenu nicijom zemljom on ce ih napasti . Tako je i bilo.Znaci da je i on znao da nesme nauditi svom narodu.
Jos jedan slican dogadjaj se dogodio kada su hajduci njih 114 koji su boravili u predelu Mirice izveli istu pljacku.
Tradicija odmetnika i njihov kodeks se strogo postovao i znalo se ko i kada sme da napadne Turke. Tako da su velike pljacke uvek bile daleko od sela a kamoli gradova. Pored gradova su pljackali bogatije sunarodnike kao i sada. Tu su se Turci vrlo tesko mesali .
Pozzzz
|
|
|
| garrett infinium L&S |
|
Poslato od: Bagzi - 14-05-2012, 01:14 AM - Forum: Kupujem
- Nema Odgovora
|
 |
Kupujem detektor iz gore pomenutog naslova, stanje uredjaja totalno nebitno (moze i pokvaren)
Kupujem samo kutiju, bez nosaca i sonde...
Kontakt preko PP ili na 0612192888
|
|
|
| Hajducki kodeks |
|
Poslato od: kosac - 13-05-2012, 02:29 PM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu
- Odgovora (23)
|
 |
Pozdrav svim tragacima
koji su iskreni ,skromni a za one druge evo sta su hajduci ostavili da nauce:
1. Bratski je ostavljeno, bratski da se podeli
2. Jedan deo ostavite za naseg mrtvog druga
3. Jedan deo dajte crkvi da vas Bog cuva
4. Jedan deo zajednicki potrosite - na svece ,vino i na sahranu kosti onog od kog uzimate.
5. Jedan deo ostavite za godisnji pomen umrlog
6. Kako pise da je ostavljano tako i delite
7. Pare ne vracajte u zemlju i ne koristite protiv Boga, kupovinu oruzja i kupovinu zena,,
8. Drugari koji zajedno dele njihova deca nesmeju da se zene ili udaju izmedju sebe.
9. Dan kada ste uzeli, izvadili, taj dan se slavi kao slava nas koji smo zivot dali za te pare
10.Ako neko iz drustva ode u zatvor i ne oda vas. Duzni ste da mu pazite porodicu i da mu ako mu oduzmu sve ,date po deo da i on ima
11.Za vreme dok se bratski uzima ostava, pare, ako neko naidje i njemu dajte deo jer je njega Bog poslao po svoj deo
12.Mi slavimo Djurdjevdan i Mitrovdan a vi nas tada pomenite kada casom nazdravljate
13.Sa ljudima druge vere i sa(.....) ljudima koji u Boga ne veruju nemojte da radite nista
14.Ko u Boga ne veruje nema nikada pare da uzme , on ce samo da otima
15.Drustvo mora da odredi jednog ko cita molitve i sece kolac na slavu
16.Kada god nazdravljate setite se nas jer bez nas ne bi bilo ni vas
17.Ne budite alavi trudite se da budete skromni
18.Pomazite sirotinju da vas Bog cuva i vasu decu i unucice
19.Zlo nikada ne pomislite tada su nase pare proklete i seme nece da vam ostane
20.Ako sve ovo imate u srcu neka su vam nase pare alalne ali ako mislite samo ali u srcu Boga nemate opet su vam nase pare proklete zanavek Amin.
Pozdrav
|
|
|
| arnautova livada |
|
Poslato od: Stoimen - 12-05-2012, 08:08 AM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu
- Odgovora (3)
|
 |
Zdravo kolege.Jas sum nov na forumot pa eve da go zbogatam so nešto i od jugoistočna Makedonija.dali nekoj ima nešto za slednoto-Stubel od drvo vodata istekuva vo poklopeno koritodolgo okolu 9 metri na nego dve pločki so dupki [pokrieno beše so zemja ne se gledaše ,nad nego na bukovo drvo ima nekakva mapa,vo blizinaima kladeneco kamen izidani so kamen pokrien vnatre od ednata strana ima mal krst od tri strani zatvoren a odozdola pod nego dve talasasti linii na nekolku metri od nego ima stol od kamen .Ima i drugi znaci zasega tolku i pozdrav.
|
|
|
|