Dobro došli, Gost
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.

Korisničko ime
  

Lozinka
  





Pretraga Foruma

(Napredna Pretraga)

Statistika Foruma
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011

Puna Statistika

Na vezi Korisnika
Trenutno je 445 korisnika na vezi.
» 1 Član(ova) | 442 Gost(iju)
Bing, Google

Poslednje Teme
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 54
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,704
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 875
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,561
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 650
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,909
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,103
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,736
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,328
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,568

 
  Princip funkcionisanja metalnih rašlji - biće brisani svi negativni komentari
Poslato od: sladjanko - 17-12-2012, 05:30 AM - Forum: Rašlje - Odgovora (37)

Da pokusam da objasnim na kom principu rade raslje ili (sipke).
Kao prvo svaki covek poseduje odredjenu bio~energiju neko vecu neko manju. Drugo zemlja ima svoje magnetno polje.Trece svaki predmet koji je zakopan u zemlji bilo da se radi o zlatu,srebru mesingu,gvozdju nebitno koji je metal u pitanju kad je nesto dugo vreme zakopano onda stvara to jonsko polje odnosno pozitivni joni,i kakvog je oblika predmet u zemlji odnosi se na velicinu tako ga pokazuje i iznad zemlje koje naravno mi ne mozemo da vidimo odnosi se na jone.
Pa zato  koristimo raslje ili (sipke)da bi na neki nacin uhvatili ili bolje receno locirali te pozitivne jone,na isti nacin vide i minerale,rudu...
Kao sto znate svaki predmet ima svoju frekvenciju nebitno da li se radi o drvetu,biljki,zivotinji,coveku pa cak i mrtve stvari tu spadaju.
To su jako niske frekvencije pa kad bi cak pogodili frekvenciju necijeg srca i da je pustite verujte da bih puklo.
Tu sada dolazi elektronika do izrazaja da vam raslje ne bih radile na minerale,rudu,vodu treba elektronika za to odnosno procesor ukome se ubace odredjene frekvencije recimo za zlato,srebro,bronzu supljinu ave zavisi stabiste sa njima trazili,jer kada imaju zadatu frekvenciju onda ne mogu da reaguju na rudu minerale,vodu.Da vam uprostim to je isro kad u racunar ukucate sta da vam nadje i on vam da rezultat,a i vas racunar ima procesor.Tako i ova elektronika ima zadatak da nadje odredjene predmete posto ima odredjene frekvencije,i ima napajanje od 12~v.
Sto se tice daljine za sada sam je testirao na 200~m dalje sigurno ne,ne razumem kad neko kaze da ga vuku na 2~3 km.sto je meni nelogicno pa valjda ima nesto sitnije stvari da ga povuku,sa ovom daljinom se ne slazem.
Iz mog nekog saznanja nadam se da sam uspeo na neki nacin da objasnim kako rade raslje odnosno sipke?

Štampaj ovaj članak

  Stare mere - za dužinu, težinu, površinu
Poslato od: admin - 17-12-2012, 12:08 AM - Forum: Korisne stvari vezane za arheologiju - Odgovora (3)

Мере за дужину

аршин (тур.)  значи лакат и достиже од 65 до 75 cm
ланац користила се у Војводини и износи 10 m
цол (нем.)  износи 2,5 cm
врста (рус.)  износи 1,066 m
хват износи 1.896 метара, а негде само 190 cm
вршока (рус.)  износи 4,4 cm
сажењ (рус.)  износи 2,13 cm
миља (морска)  износи 1.852 m
миља (географска)  износи 7.421 m

Мере за течност

аков (мађ.)  садржи око 50 литара
ведро (рус.)  мери око 12 литара
ока једна од најчешћих старих мера обухвата 1,5 l
четверика (рус.)  обухвата око 30 литара
кондир чаша, пехар који садржи око 2-3 dl

Мере за површину

ар мера која је још увек у употреби и износи 100 m2
хектар обухвата 100 ари или 10.000 m2
јутро (рало)  обухвата око ¾ ha или тачније 0,72 ha
дулум (тур.)  обухвата 10 ари или 1.000 m2
јутро  катастарска јединица која износи 5,75 m2
федан (егип.)  обухвата 4.200 m или 0,42 ha
мотика одговара парцели коју копач може да окопа за
један дан (~ 8 ари)
рало  одговара површини која се може преорати за
један дан (~ 4.000 m2)
хват износи 3,60 m2
декар обухвата 10 ари
десјатина (рус.)  износи око 1 ha

Мере за тежину (масу)

ока износи 1,285 kg
фртаљ (нем.)  износи ¼ kg
товар достиже до 128 kg или 100 ока
цента износи 100 kg
квинтал износи 50 kg
дека садржи 10 g
кантар обично достиже до 45 kg
пуд (рус.)  износи 16 kg
тона садржи 1000 kg, а вагон прима 10 t
Мере запремине
кубик 1 m3
садржи 1.000 l
хват обухвата 4 m3
цента (метричка)  садржи 100 kg
четверика (рус.)  садржи око 210 l
регистарска тона oбухвата 2,83 m3
метрички квинтал садржи 100 kg

Štampaj ovaj članak

  Razni znakovi-Moze da se radi
Poslato od: dimovnis - 16-12-2012, 07:11 PM - Forum: Znakovi - Odgovora (17)

Evo i nekih znakova od mene,mozda ce pomoci nekom imao sam ih jos ali ih ne mogu  naci u compu



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
           

.rar   Znakovi.rar (Veličina: 357.61 KB / Preuzimanja: 107)
Štampaj ovaj članak

  medna stena
Poslato od: cuturica - 15-12-2012, 03:57 PM - Forum: Znakovi - Odgovora (79)

[Slika: 353e3xu.jpg]

Štampaj ovaj članak

  AKCIJA POVODOM SLAVE FIRME!
Poslato od: metaldetektori.rs - 14-12-2012, 01:27 AM - Forum: Prodajem - Odgovora (31)

Povodom Svetog Nikole, slave naše firme, 19., 20. i 21. decembra imaćemo akciju u sklopu koje će veći broj modela detektora moći da se kupe po najpovoljnijim cenama do sada!

Za kupce smo pripremili i poklone iznenađenja.

Firma tokom ova tri dana neće raditi tako da ćemo porudžbine i rezervacije primati isključivo putem email-a na info@metaldetektori.rs i SMS-a na broj 060-370-72-00.

NE PROPUSTITE PRILIKU DA KUPITE DETEKTORE PO NAJNIŽIM CENAMA U EVROPI! www.metaldetektori.rs

Štampaj ovaj članak

  Nalaz,šta bi ovo moglo biti?
Poslato od: crni1 - 12-12-2012, 11:43 AM - Forum: Ostalo - Odgovora (2)

Nadjeno odavno,belo-sivi metal,tvrd,postolje ravno,visine 12 cm.Dali je neko imao prilike da vidi ovako nešto?



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Štampaj ovaj članak

  Poklanjam (treba li vam malo)
Poslato od: crni1 - 11-12-2012, 11:37 AM - Forum: Razno - Odgovora (14)

Ako vam nedostaje da hladite pivo ili za nešto drugo poklanjam sneg u velikim količinama prevoz vaš a možete poneti i neko pićence da vidimo kako deluje na  -20.



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
               
Štampaj ovaj članak

  Molim za pomoć majstora,samograditelja!
Poslato od: crni1 - 10-12-2012, 06:55 PM - Forum: Razno - Odgovora (16)

Imam ovaj detektor (ručni rad),koristio sam ga 10-tak godine,radi sa Whitesovom sondom Blu-max,šupljom,imao sam dosta dobrih nalaza sa njim.Vremenom mi je postao plitak,5 din u zemlji na 20 cm.Može li mi neko reći o kom modelu se
radi i dali bi pomogla neka druga sonda ili možda prepravka,dorada.[Slika: zvwj7l.jpg]
Gledao sam puno šema ima sličnosti sa Cesarom.

Štampaj ovaj članak

  triagolnik na stara turska(begova)kuka
Poslato od: rikiko - 10-12-2012, 04:18 PM - Forum: Znakovi - Odgovora (1)

mozebi nekoj znae sto bi znacel triagolnik na vlezna vrata od stara turska kuka koja vo vreme na tursko pred 1905 god bila na selski-okolinski beg. triagolnikot e ramnostran so kraci od priblizno 33cm sekoj i e svrten nadole....ili pak ne e nisto!
i dali neko znae vo tie kuki kade bi mozelo da bide nesto skrieno.....
korisno e da se znae:  begot vo tie burni veminnja go proterale od seloto-znaci ne otisol dobrovolno a prijatelot moj ja poseduva ovaa kuka od pradedomu koj togas ja prezael no ne saka da bara i da kopa po nea CEKA DA MU DOJDE NA SON ako ima nesto... Sad Sad a kog acistevme vo podrumite najdovme stari puska bombi kursumi i dva dvocevni pistoli koi gi dade na repariranje na nekoj za vo muzej  >Sad....
jas mislam deka so ogled na okolnostite mora da ima begot nesto zaboraveno vo beganjeto bidejki negovata vlast i araci se druga prikazna
AKO nekoj znae neka kaze ako saka ako ne ke cekame da se premisli prijatelot i da pristapime kon rabota so red... Wink Wink Wink

Štampaj ovaj članak

  KAKO TREBA DOCEKATI VANZEMALJCE 2
Poslato od: mincic - 09-12-2012, 08:42 PM - Forum: Razno - Odgovora (18)

ETO ONO STO SAM OBECAO . PRVO SMO MORALI DA NADJEMO ONE CUVENE OVCE STO SE TRAZE (OVCARKA JE NEMA )
[Slika: 23iec6w.jpg]

Štampaj ovaj članak