Citao sam u feb. izdanje Istorije da su u Sirmijum za 6god topljeno preko 2.000tona zlata i sam sebi postavljam pitanje posto se setim Konstantina naseg koliko je moguce da je onda ostalo u srbiju od zlata iz tog doba? posto se jako tesko nalazi tako nesto i ako se nadje ne biva neka velika ostavka? znaci ovako na koja mesta bi rimljani ostavljali svoja blaga ? Meni bar logicno bi bilo duz Via Militaris ili u neke vece gradove poput Naisa ili Singidunuma....nego sta vi mislite gde treba da se trazi rimska ostavka i zasto bas na vase mesto???? da malo ubijemo monotoniju sa Hajducke ostave i turske mislim nece da skodi
poz ljudi
1.tri prostorii,vo tretata DRVO-BOR,visoko 4 metra,okolu nego kup kamenja i koski.Vo PRVATA i VTORATA PROSTORIJA mnogu znaci (PECATI,ZIVOTNI,TORBI,I DR). 2.BUKVA Z i do nea KRST,buzdogan na kamen,golem krst vo ramka,skrovito mesto,i drugi raboti. 3.tn GJAVOLOVA VODENICA,VODOPAD,NEGDE OKOLU 15-16 METRI pagja vo nesto slicno kako kada,dlaboko oklu 50 sm.pozadi vodopadot i kaj sto paga ima nekoj znak,do vodopadot vodi kaldrma i tuka zavrsuva i drugi znaci.Dali nekoj ima resenie za bilo koja od ovie situacii,no Ve molam-seriozni.Pozz
Zdravo svima,
kao Dete sam hteo kod nas u Sumadiji se igrati sa Drugarom u Sumi u blizini moje Babe i Dede na Selu. Ima jedan stari Putic preko Livade koji vodi u Sumu, i odmah kada se u Sumu udje protice jedan mali Potocic. U medjuvremenu sam i saznao da je u blizini odmah i izvor. Potocic ima veoma malo Vode, i sa strane na mahovini smo uvek vidjali redovno dazdevnjake. Obale su veoma strme skoro 90°, i visoke oko 2m, sirine oko 60-70cm. Mora se preskociti preko Potoka da bi se dalje islo u Sumu, i kada se okrene prema Potoku tek se ondah vidi u Obali jedna Rupa velicine da moze odrasli Covek da se skupljen sakrije u nju. Misleli smo prvo da je od neke Zivotinje, a li niti ima dlaka u njoj, niti Slame ili Lisca.
Uvek me je kopkalo od cega moze ta rupa biti, a li u medjuvremenu kada pomislim da u nasem kraju je bilo puno Hajduka, pada mi svasta na pamet.
Da li je ko vidjao slicno, i od cega bi to moglo biti. Naravno da puno prica kruze o Hajducima i Cetnicima koji su u nasem kraju zakopavali svasta, a li nista napismeno ne postoji o tome.
Zahvalan sam u napred za svaku pomoc.