Dobro došli, Gost
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.

Korisničko ime
  

Lozinka
  





Pretraga Foruma

(Napredna Pretraga)

Statistika Foruma
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011

Puna Statistika

Na vezi Korisnika
Trenutno je 450 korisnika na vezi.
» 1 Član(ova) | 446 Gost(iju)
Facebook, Bing, Google, tragalo

Poslednje Teme
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 54
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,767
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 876
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,561
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 653
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,913
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,108
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,745
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,333
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,569

 
  Rupa u steni
Poslato od: asov - 05-06-2016, 04:03 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (4)

Nasao sam malu rupu velicine dva palca na jednoj steni pored rupe ne stoji ni jedan znak.Stena je viskola oko 8M siroka 5M stoji vertikalno rupa se nalazi na 4M visine nije u sredini stene, stena stoji pored jedne reke tu su bile dve vodenice udaljene jedna od druge oko 100M stena se nalazi suprotiv te vodenice sa druge strane.Ako neko nesto zna neka napise.  Big Grin

Štampaj ovaj članak

  Selo Krivelj
Poslato od: novak77 - 05-06-2016, 05:16 AM - Forum: Oglasna tabla - Nema Odgovora

U selu Krivelj u zvano mesto "kurgol" u livadi bila je kamena ploca dimenzija metar sa metar i debljine 20cm i na njoj islesan znak volovska glava.Plocu sa znakom je vlasnik izvadio i malo kopao ispod nje,ali nije nasao nista.Ima li neko podatak za ovo?

Štampaj ovaj članak

  Selo Bucje-planina Stol
Poslato od: novak77 - 05-06-2016, 04:44 AM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (6)

Izmedu Malog i Velikog Stola ima kladenac i nad njim tri kamene ploce,od kojih je krajnja desna bila drugacije boje i ispod nje je bio zakopan bakrac.Nize od kladenca na par koraka bile su tri ogromne bukve koje su posecene.U blizini ima i jedan grob u livadi gde se sastaju dva potocica,a koji se sada ne vidi,jer je uraso u siblje i trnje.Sve se ovo nalazi u podnozju,dok na samom vrhu pl. se nalazi isklesano latinicno slovo "N" odozgo na kamenu visine oko 70 cm i na par koraka od njega na drugi kamen islesan ravnokraki trougao isto odozgo.Malo dalje od ovih oznaka poznaje se nekadasnje vrelo i korito po kome je voda tekla i ulazila u kanjon u kome se jos poznaju temelji vodenice.Kod vodenice ima ravna vertikalna stena nalik zidu i na njemu su bile uklesane dve zmije i sekira,a koje je neko unistio iz meni nepoznatog razloga.Trazi li neko od kolega ovo....?

Štampaj ovaj članak

  Moj predak-Vlcanov jatak
Poslato od: srecko - 04-06-2016, 02:35 PM - Forum: Hajduci - Odgovora (43)

Pricu cu poceti nekim podatcima iz Vlcanovog zivota. Vlcan je rodjen 1775 umro 1879. Pominju se nekoliko godina kao godina kad je umro,ali meni je najverovatnija ova godina,jer sam bio u prilici da citam jedan spis koji ocevidci opisuju okolnosti pod kojima je ubijen.  Iako je bio Rumunskog porekla svoj zivot je posvetio borbi za oslobadjanje Bugarske od Turskog robstva. Jos kao mlad je postao hajduk,a kako je bio izuzetno fizicki snazan i veoma uspesan u svojim hajduckim poduhvatima,uspeo je da se nametne ostalim hajduckim vodjama kao njihov vojvoda. Bitno je da spomenem jednog njegovog saradnika i veoma sposobnog spijuna,Turcina po imenu Kara Emin aga. Taj Turcin mu je bio veoma odan saradnik i njegov spijun,kako je bio pisar pri Porti obavestavao je Vlcana o svakom karavanu sa blagom od poreza i danaka,kao i o svakom brodu. Vlcan je napadao i prodove na Crnom moru koji su prevozili vredne tovare. Godine 1812 na Staru planinu je stigla grupa Italijanskih avanturista. Vlcanu nije dugo trebalo da sazna da su na Staru planinu stigli sa mapama Rimskih i Latinskih magaza koje se nalaze tu. Te mape su dobili od zvanicnog Vatikana,medjutim umesto za Vatikan morali su da pomazu Vlcanu u pronalazenju tih magaza. Vodja tih Italijanskih avanturista se zvao Paolo i jos dugo godina je pomagao Vlcanu u pronalazenju Rimskih magaza. Tako je Vlcan od placki karavana i brodova,kao i iz Rimskih magaza bio u posedu ogromnog blaga. Odmah je stupio u kontakt sa Ruskim carem Aleksandrom 1 i hteo da plati 30 tona u zlatu i plus sve triskove opremanja i plata vojske koja bi ucestvovala u vojnom pohodu koji bi doveo do oslobodjenja Bugarske. Pregovori su se otegli i nekoliko puta bili odlagani zbog slozenih odnosa Rusije i drugih velikih sila... Bugarska je oslobodjena tek 1878 uz nesebicno angazovanje Ruske vojske. Bugari cara Aleksandra 2 nazivaju car oslobodioc. Nije mi poznato od koje do koje godine je moj predak,deda Kola,bio jatak Vlcanu ali cu ispricati pricu o tome koja se u nasoj porodici prenosi sa kolena na koleno. Prica nije bas laskava za mog predka deda Kolu,ali ja je necu ulepsavati i prenecu je u celosti,onako kako je moja porodica pamti. Vlcan je sa hajducima boravio u mestu zvano Gradiste u s. Dragovita,moj deda Kola im je donosio hranu,korisne informacije i sve sto im je trebalo. Za to je bio placen dovoljno,ali mu je jos vise Vlcan obrcavao da ce mu tek platiti. Tako je bilo nekoliko godina sve dok neka mlada snaha iz deda Koline kuce nije napravila gresku,koja je mogla sve njih da kosta glave,celu porodicu... Naime kad je bila kod nekih ljudi,neoprezno je odreagovala zacudivsi se kako to da jos imaju zita u ambaru... Domacin te kuce se jako zacudi na to i pita je zar deda Kola nema,buduci da je imucan covek... Snaha mu rekla da nema jer hrani neke hajduke... Ta prica je dosla do Turaka koji su poslali jedan odred da celu pricu ispita. Deda Kola je bio veoma oprezan covek i retko se zadrzavao u kuci,sa svoja dva najstarija sina je uglavnom boravio u nekoh skrivenoj kolibi u planini. Tako da ga Turci nisu nasli,vec su za taoce uzeli njegovu i zene njegova dva sina. Njegovu zenu su mucilu tako sto su joj oko vrata stavljali usijan veriznjak (lanac koji drzi kotao iznad ognjista)  i sve tri zene tukli i vodali po planini i vikali da deda Kola cuje kako ce ih ubiti ako se ovi ne predaju. Jedan od sinova se sazali na muke svoje majke,zene i bratove zene i krene da se preda. Deda Kola ga je sprecio tako sto mu je rekao da ce ga sam ubiti,ako napusti kolibu. Objasnio mu je da ce ih Turci sve pobiti i zene i njih ako se sad predaju,umesto toga je sacekao noc i izvukao se iz planine,pronasao staresinu tog odreda vojske i Turskom staresini platio veliku kolicinu zlata i time ga ubedio u svoju nevinost Smile Saradnju sa Vlcanom je nastavio jos neko vreme,ali kad je Vlcan otisao iz tog kraja ne plativsi mu sve sto mu je obecao,deda Kola je unistio sve znake koje je znao,oko 80 znaka... Vlcan je doziveo oslobodjenje i verovatno se razocarao kad je nova vlast dosla da mu trazi zlato za koje su mislili da ga ima jos. Iako je imao 104 god on i njegovi hajduci su dobro namucilu vojsku koja je dosla da ih ubije... Eto moje price Smile

Štampaj ovaj članak

  Duga bara
Poslato od: Balanser07 - 03-06-2016, 04:44 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (2)

Dali neko ima za ovako obradjen kamen koji se nalazi blizu Zagubice.



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Štampaj ovaj članak

  Пример : имам опис али немам знак нити знам локацију
Poslato od: Mudrac - 03-06-2016, 12:20 AM - Forum: Uputstva za korišćenje forum - Nema Odgovora

ИМАМ ОПИС АЛИ НЕМАМ ЗНАК НИТИ ЗНАМ ЛОКАЦИЈУ

Поштовани посетиоци,

Чест је случај да чланови имају описе али не знају локације како знакова тако и места. Најједноставнији начин да се дође до тих места и знакова је тај да чланови напишу шта им конкретно треба и да дају неки податак како би остали чланови могли да покушају да нађу та места и ознаке.

У овом случају би чланови који имају места и ознаке требало да се јаве како би могли да се договоре о евенталној сарадњи. Доказ да су чланови озбињни и спремни за сараднју би била фотографија траженог знака или локације.

Резиме :

За брзо и ефикасну сарадњу у овом случају је потребно да члан испуни следеће :

1. Да јасно напише која ознака или знак им је потребан, и да га што детаљније опише
2. Да онај који има тражену ознаку, знак или локацију постави фотографију на форум као доказ

Štampaj ovaj članak

  Пример : имам знак али немам опис
Poslato od: Mudrac - 03-06-2016, 12:04 AM - Forum: Uputstva za korišćenje forum - Nema Odgovora

[b]ИМАМ ЗНАК АЛИ НЕМАМ АДЕКВАТАН ОПИС ЗА ЊЕГА[/b]

Поштовани посетиоци,

Овим примером желимо да Вам покажемо како да на једноставан и ефикасан начин нађете решење за одређени знак.

Уколико наиђете на неки знак или ознаку у природи за коју немате решење, најбоље је и најједноставније да исти усликате и објавите овде на форуму. Такође било би пожељно да усликате и непосредну околину како би могла да се сагледа целокупна ситуација и терен. Не би било лоше и да се обиђе непосредна околина да се види има ли потока, стена, пећина, извора итд.

Након тога би било пожељно да се јасно напише какав тип сарадње се очекује ( помоћ око копања, помоћ око тумачења, помоћ око лоцирања итд). На тај начин би се помогло, нашим члановима да знају тачно шта се од њих очекује и шта они могу да очекују од евентуалне сарадње. Онај који може да испуни услове тј има решење за тумачење одређеног знака, и ако му услови сарадње одговарају, ће се пре или касније јавити.

Резиме :

За брзо и ефикасну сарадњу у овом случају је потребно да члан испуни следеће :

1. Да фотографише знак и непосредну околину
2. Да јасно напише шта му је потребно

Štampaj ovaj članak

  Kockasti kamen 3 crte i krst
Poslato od: Mudrac - 02-06-2016, 10:27 PM - Forum: Oglasna tabla - Nema Odgovora

Postoji opis, nedostaje znak  Smile



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Štampaj ovaj članak

  Kockasti kamen sa 3 crte
Poslato od: Mudrac - 02-06-2016, 10:16 PM - Forum: Oglasna tabla - Nema Odgovora

Da li neko ima takav znak?

Plan postoji nema ga znak  Smile



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Štampaj ovaj članak

  9 čaša, panica ili udubljenja
Poslato od: Mudrac - 02-06-2016, 10:10 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (8)

Da li neko ima takav znak?

Raspored rupa treba da bude ovakav.
Plan postoji nema ga znak  Smile



Priloženih Datoteka Izvedena sličica(e)
   
Štampaj ovaj članak