Dobro došli, Gost
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.

Korisničko ime
  

Lozinka
  





Pretraga Foruma

(Napredna Pretraga)

Statistika Foruma
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011

Puna Statistika

Na vezi Korisnika
Trenutno je 422 korisnika na vezi.
» 0 Član(ova) | 421 Gost(iju)
Bing

Poslednje Teme
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 54
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,689
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 875
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,561
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 649
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,909
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,103
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,736
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,328
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,568

 
  mala pomoc za pocetnika....
Poslato od: antic gm. - 25-11-2012, 06:34 PM - Forum: Kupujem - Odgovora (25)

pozdrav prijatelji,skoro sam u mom kraju video dvojicu ljudi kako iz sume izlaze sa detektorima,,,,,bas su me zainigrirali,,,,ja sam inace ljubitelj prirode i cesto radi zdravlja setam po sumi,dosao sam tako na ideju da i ja malo okusam srecu sa tim stvarima,ali,,,,,novaca trenutno za to neman,inace nigde neradim vec 6 meseci.kriza je ,,,zato i setam po sumi.......MOLIO BIH,ako neko od vas ima neki stari detektor i jos ako moze da mi proda na neku ratu,,bio bi mu vecno zahvalan....pozdrav svima

Štampaj ovaj članak

  pomoc oko nalaza
Poslato od: bojan cg - 25-11-2012, 02:25 PM - Forum: Ostalo - Odgovora (6)

[Slika: 296hg0y.jpg]
[Slika: qx3ts7.jpg]
nadjeno na rusevini kuce srusene pre 1900, zna li neko o cemu se radi?

Štampaj ovaj članak

  Lokalatite oko Laktasa ili blizina Banjaluke BiH
Poslato od: prestige - 24-11-2012, 05:42 PM - Forum: Zanimljivi lokaliteti - Odgovora (22)

pozdrav svima, novi sa kod Vas.. Evo zanima me zapocetak dali neko ima kakve informacije o zanimljivim lokalitetima za traganje oko Laktasa, Banja Luka i okolica... Hvala Vam puno unaprijed!!!

Štampaj ovaj članak

  Sve za babin zub
Poslato od: kosac - 23-11-2012, 10:39 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (46)

Pozdrav svima!!!!
Posto niko nije zeleo da pise javno vec putem privatnih poruka sada cu napisati sva mesta na Staroj Planini potez- Babin Zub , gde i sta se trazi i kako naci!!!
1. Pop cita knjigu. Znak se nalazi u potkapini koliko moze jedan covek da stane. Kada stanes na to mesto sa tvoje desne strane ima druga potkapina koja je mala i kisa ti mokri nos, toliko je uzana. Ispred tebe na jedan korak ostava.
2. Treba naci strazar kamen i na njemu pet stepenika na trecem stepeniku ostava i gore na vrh ima mesto gde je bio barjak u toj rupi ostava i malo dalje kada odatle pogledas videces put koji krivuda na samos uzbrdici skoro na sam kraj ima velika krivina na toj krivini ima kamen koga kola zakacinju ispod kazan pare.
3. Kamen kao zaba i na njega tri krsta. Od taj kamen ima mala livada na toj livadi ima sekira , bradva leva n kamenu ispod njega jedna ostava  tu ima put koji vodi za gradiste Zaskovacko...
4.....

Štampaj ovaj članak

  zahvalnica
Poslato od: cuturica - 22-11-2012, 12:04 AM - Forum: Razno - Nema Odgovora

hvala admine na cuturici, a jel puna?

Štampaj ovaj članak

  KRST
Poslato od: MAJSTOR - 21-11-2012, 09:37 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (5)

[Slika: 198251_533080123388442_2007694684_n.jpg]

[Slika: 483457_533080150055106_1320605921_n.jpg]

Štampaj ovaj članak

  VAGA
Poslato od: MAJSTOR - 21-11-2012, 08:23 PM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (14)

[Slika: 526281_533079203388534_1869599564_n.jpg]

[Slika: 481811_533079220055199_1785635361_n.jpg]
NA 6 METRI OD VAGATA NA GOLEM RAMEN KAMEN IMA

[Slika: 604132_533079230055198_1703867004_n.jpg]
PODVLECEN SO LINIJA

Štampaj ovaj članak

  MASINA ZA ISPIRANJE ZLATA
Poslato od: kosac - 21-11-2012, 01:13 AM - Forum: Ispiranje zlata i traganje za grumenjem - Odgovora (96)

Pozdrav kopaci!
Ima nekoliko ljudi zbog kojih verujem da vredi da se potrudim da im moje dugogodisnje iskustvo ponudim .
Masina koja usisava pesak , kamenje iz vode nije nista drugo nego Bunzenov smrk. Sta je to? To je obican smrk koji se nalazi u cevi punoj vode i svojom snagom protoka vode povlaci za sobom  vodu iz cevi koja se nalazi SA STRANE ( pod uglom od 45 stepeni i manje)glavne cevi i MORA BITI MALO IZA  smrka . Ta cev vuce materijal iz vode. Ali da bi masina radila potreban je i kompenzator , usporivac , vode . A to je obicno jedna veeelika posuda u koju voda " gubi" snagu i nakon toga se nalaze vec poznata sita sa jos sitnijih caka za precizno odvajanje zlata.
Koga interesuje poslacu mu skicu masine!
Pozdrav Ispiraci

Štampaj ovaj članak

  tumacenje znakova
Poslato od: kosac - 21-11-2012, 12:55 AM - Forum: Oglasna tabla - Odgovora (325)

Pozdrav svim forumasima tragacima onim starijim mladjim i hobistima!
Mnogo me ljudi pitaju kako da tumace znakove. Pre nego li pocnem da objasnjavam svaki znak kako izgleda i sta znaci moram da se osvrnem na pojam znaka . Mnogi tragaci starih popupt mene jos uvek svaku crtu ili saru na kamenu tumace kao "znak'. Odmah da se nesto razumemo ima nekoliko vrsta zankova uradjenih na kamenu. Jedni su uradjeni klesanjem a drugi su crtani biljnim bojama. E sada ovi crtani biljnim bojama su u 99 % slucajeva iz praistorije. a ovi klesani su 90 posto iz vremena Rima i malo posle ili pre njih. Samo 10 posto klesanih znakova spadaju iz grupe koju tragaci zovu "znakovi' a iz doba " hajduka ili odmetnika".
Ima dosta isklesanih figura i iz sadasnjeg doba i ima dosta krstova koji su radjeni jos pre 100 tinjak godina kao medjnik kamen i na njemu su stavljani krstovi. Cak ima i trigonometrijskih krstova i slicnog . Sve ovo govorim zato sto sam se susretao sa pitanjima ljudi koji i ove " znakove " shvataju ozbiljno.
Kada sa sigurnoscu kazemo za nesto da je staro i " original" onda treba da odredimo iz kog je doba i sta zanci ( ako nemamo " plan" )
Po pravilu uvek ima negde neko opis ili plan ali ako nema onda treba znati sta koji znak znaci u vecini slucajeva.
Ima negde oko 200 znakova koji se nalaze na stenama i po pravilu imaju isto znacenje od grupe do grupe hajduka. Da nebih opisivao svaki znak recima potrudicu se da kopiram SVE  znakove i postavim ih sa objasnjenjima kao sliku da bi ljudi SAMI  tumacili ono sto vide SVOJIM  ocima.
Pozdrav SVIMA

Štampaj ovaj članak

  tuneli ispod gradova
Poslato od: kosac - 21-11-2012, 12:10 AM - Forum: Priče i legende o zakopanom blagu - Odgovora (50)

Pozdrav svim forumasima
Narocito onim koji rade stare gradove.I evo iz iskustva malo objasnjenja kako da nadjete tunele . Kao prvo nema u svim gradovima tunela. Lako cete naci dobar grad ako imate dobar HISAR. Gledajuci Hisar nacicete lepo uradjenu crkvu ili hram. E sada ispod hrama se nalazi jedan ulaz na otprilike 9 metara iza oltara nalazi se otvor za dole. Tako da ljudi koji rade Srebrenicu moraju naci crkvu i iz nje ce naci ulaz u tunele. Dubina ulaza , otvora , je negde oko 2-3 metara i uvek ima ploca na otvoru. Precnik ulaza je od 0,8 do 1,2 metara.  Ploca je uradjena sa metalnim sipovima sa strane i ima ih uvek 4 komada koji kao da su "srasli " sa kamenom. Kada otvorite taj ulaz iz crkve uvek po pravilu ima jedna odaja velicine 2 sa 3 metara i nekoliko stepenica koje vode jos na dole. E sada u stranu iza stepenica se UVEK  nalazi mala zazidana prostoruja sa ostavom nekih upotrebnih predmeta i relikvija. Kada ponovo otvorite ulaz za tunele koji su uvek po pravilu na 4,5 metara dubine mozete ici satima bez ikakvog rezultata jer ima nekoliko caka za otvaranje novih odaja. Ali kada otvorite pravi tunel i jos onaj koji ide ispod grada i jos naidjete na grad koji ima nasledje od Nemanjica eee tamo se onda nalaze nekoliko odaja ali po pravilu UVEK  su na dubini od 30 metara  i onda eeee  to je  nesto za nastavak u kome ce biti i slika....

Štampaj ovaj članak