13-03-2013, 07:22 PM
Cao Sneshko,
ja zivim u Nemackoj, i ovde nije nista bolje.
Zakon ovde kaze da se sme traziti, samo na arheoloskim mestima ne, i ako se sa Detektorom nesto nadje ili Detektor nesto pokaze sve je legalno dok ne pocnes kopati. U tom trenutku si uradio krivicno delo.
Do prosle godine je biozakon takav da ako slucajom se nesto nadje sto je relevantno za Istoriju, deli se vrednost u dva dela, jedan dobija pronalazac a drugi cija je zemlja. To su promenili prosle Godine, sve se mora javljati i ako je relevantno za Istoriju ostaje Drzavi na 100%, ako nije relevantno onda se vraca u posed nalazaca koji ondah mora da se dogovori sa posednikom zemlje na kom je nadjeno. Bilo kakva potraga je u Sumama ABSOLUTNO zabranjena. Razlog, gospoda objasnjavaju tako da se u Sumama nalaze mnogo Istoriskih stvari koje Godinama se izbacuju na povrsinu pomocu Korenja od Drveca, i da nebi to nestajalo zbog toga su ABSOLUTNO zabranili bilo sta u tom pravcu raditi u sumi.
Prosle Godine je Arheoloski Institut Hessena kod mene pored Baste vrsio iskop, posto treba da se radi neki mali zaobilazni put. Nasli su staro mesto gde su Kelti ziveli, veoma velikog obima, i iskop je bio veoma pozitivan, nasli su sve i svasta, tacnije nije mi hteo reci vodja iskopa. Pricali smo isto o kolicini pronadjenih interesantnih mesta u celoj Nemackoj i objasnio mi je da toliko znaju sta i gde postoji da samo imaju jedan problem Pomagace. Imaju ih samo veoma malo, i ne mogu ih vise od etara kojeg imaju zaposliti. Zato se i plase da puno Stvari ce da nestanu u narodu koje se nadje, jer veoma mali procenat ljudi jave kada nesto nadju pretezno i od straha da im se uzme. Zato i ovde ima ta velika problematika i polemika, samo sto je tesko im pratiti te nalaze.
Moje misljenje, kao sto je i u vecini Svetskih Drzava, da je najbolje dati narodu mogucnost da traze, normalno sa dogovorom Arheologa i posednika zemlje, a li i posteno da se deli, Arheologiji kao i sto oni sami kazu nije potreban Novac, samo nalazi i pomoc, a posednik i nalazac dele.
Toliko za prvo od mene.
Vlado
ja zivim u Nemackoj, i ovde nije nista bolje.
Zakon ovde kaze da se sme traziti, samo na arheoloskim mestima ne, i ako se sa Detektorom nesto nadje ili Detektor nesto pokaze sve je legalno dok ne pocnes kopati. U tom trenutku si uradio krivicno delo.
Do prosle godine je biozakon takav da ako slucajom se nesto nadje sto je relevantno za Istoriju, deli se vrednost u dva dela, jedan dobija pronalazac a drugi cija je zemlja. To su promenili prosle Godine, sve se mora javljati i ako je relevantno za Istoriju ostaje Drzavi na 100%, ako nije relevantno onda se vraca u posed nalazaca koji ondah mora da se dogovori sa posednikom zemlje na kom je nadjeno. Bilo kakva potraga je u Sumama ABSOLUTNO zabranjena. Razlog, gospoda objasnjavaju tako da se u Sumama nalaze mnogo Istoriskih stvari koje Godinama se izbacuju na povrsinu pomocu Korenja od Drveca, i da nebi to nestajalo zbog toga su ABSOLUTNO zabranili bilo sta u tom pravcu raditi u sumi.
Prosle Godine je Arheoloski Institut Hessena kod mene pored Baste vrsio iskop, posto treba da se radi neki mali zaobilazni put. Nasli su staro mesto gde su Kelti ziveli, veoma velikog obima, i iskop je bio veoma pozitivan, nasli su sve i svasta, tacnije nije mi hteo reci vodja iskopa. Pricali smo isto o kolicini pronadjenih interesantnih mesta u celoj Nemackoj i objasnio mi je da toliko znaju sta i gde postoji da samo imaju jedan problem Pomagace. Imaju ih samo veoma malo, i ne mogu ih vise od etara kojeg imaju zaposliti. Zato se i plase da puno Stvari ce da nestanu u narodu koje se nadje, jer veoma mali procenat ljudi jave kada nesto nadju pretezno i od straha da im se uzme. Zato i ovde ima ta velika problematika i polemika, samo sto je tesko im pratiti te nalaze.
Moje misljenje, kao sto je i u vecini Svetskih Drzava, da je najbolje dati narodu mogucnost da traze, normalno sa dogovorom Arheologa i posednika zemlje, a li i posteno da se deli, Arheologiji kao i sto oni sami kazu nije potreban Novac, samo nalazi i pomoc, a posednik i nalazac dele.
Toliko za prvo od mene.
Vlado
