| Dobro došli, Gost |
Morate da se registrujete pre nego što mognete da pišete na forumu.
|
| Statistika Foruma |
» Članova: 2,120
» Najnoviji član: ilko
» Tema foruma: 6,341
» Poruke foruma: 51,011
Puna Statistika
|
| Na vezi Korisnika |
Trenutno je 429 korisnika na vezi. » 0 Član(ova) | 426 Gost(iju) Google, Bing, Applebot
|
| Poslednje Teme |
Znaci? Priroda?
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 03:02 PM
» Odgovora: 0
» Pregleda: 48
|
postavka opisa za srbiju
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Skopje996
18-06-2026, 02:57 PM
» Odgovora: 80
» Pregleda: 19,646
|
Banja Topilo kod Niša
Forum: Zakopano bogatstvo Makedonija - Bugarska
Poslednja Poruka: Udica
17-06-2026, 09:16 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 865
|
Suva planina Kosmovacko
Forum: Znakovi
Poslednja Poruka: Udica
15-06-2026, 02:25 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,551
|
SREDNJEVEKOVNI GRAD POBED...
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
29-05-2026, 05:21 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 640
|
Miljkovac
Forum: Zanimljivi lokaliteti
Poslednja Poruka: Udica
28-05-2026, 07:07 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 2,898
|
mesto UM Niški kraj
Forum: Razno
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 10:41 PM
» Odgovora: 3
» Pregleda: 3,096
|
Kanjon reke Jerme
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 08:40 PM
» Odgovora: 20
» Pregleda: 11,710
|
Kladovo i okolina
Forum: Oglasna tabla
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:54 PM
» Odgovora: 4
» Pregleda: 3,317
|
Vranje, Vladičin Han, gre...
Forum: Zakopano blago u Srbiji
Poslednja Poruka: Udica
25-05-2026, 06:38 PM
» Odgovora: 1
» Pregleda: 1,566
|
|
|
| Na odronima Pešterske visoravni nalazi se drevni grad Dostinik |
|
Poslato od: dzahwe - 02-10-2018, 10:50 AM - Forum: Zanimljivi lokaliteti
- Nema Odgovora
|
 |
Na odronima Pešterske visoravni u selu Vrsjenice, udaljenom 10 kilometara od Sjenice, na 1.330 metara nadmorske visine, nalazi se drevni grad Doštinik (kako je zabeleženo na mapi srpske države za vreme Časlava, oko 960. godine), ili današnja Dostinika, kako ga naziva nekolicina meštana okolnih sela.Smatra se da ostaci Dostinike, odnosno ostaci zidina debelih nekoliko metara, potiču od drevnog grada koji su podigli Rimljani kako bi štitili svoju važnu saobraćajnicu (Vija metalika) kojom se roba, pre svega metal, dopremala iz centralnog Balkana do jadranskih luka.
Utvrđenje je, pretpostavlja se, u te svrhe korišćeno sve do devetog veka, kada je obnovljeno i postalo srpsko naselje Dostinika. Malobrojnim istraživanjima i arheološkim iskopavanjima upravo na tom lokalitetu pronađeni su mnogi predmeti, pre svega keramički sudovi i metalna oruđa, kao i ostaci nekadašnje crkve, za koju se pretpostavlja da je nastala početkom 10. veka.
Iako se radi o jednom od najznačajnijih utvrđenja srpske istorije, i iako mnogi istoričari i arheolozi smatraju da je Dostinika prva srpska prestonica, za nju ne zna čak ni veliki broj Sjeničana, o ostatku Srbije da i ne govorimo. Ostaci ovog drevnog grada prepušteni su zubu vremena koje preti da uništi i ono malo dokaza koji svedoče o ovom gradu.Dostinika se više ne istražuje, a ono malo što je otkopano i koliko-toliko rekonstruisano nije zaštićeno. Umesto da najstarijim srpskim gradom teku reke turista, preti mu potpuno uništenje.
Da li će mala snaga i jaka volja meštana okolnih sela biti dovoljne da od daljeg propadanja sačuvaju ostatke grada, ostaje veliko pitanje.
Izvor olitika.rs
|
|
|
| pomoc |
|
Poslato od: coky75 - 30-09-2018, 09:53 PM - Forum: Oglasna tabla
- Odgovora (10)
|
 |
da li neko moze da mi poveze:
-kondir
-vodenica u mrtvicu
-puska
-covek do pola
-kocije
-alka
|
|
|
| OČE NAŠ |
|
Poslato od: Milos96 - 29-09-2018, 01:20 PM - Forum: Razno
- Odgovora (8)
|
 |
Evo jedna tema po meni zanimljiva..Procitao sam nesto za dzine kao cuvare, i da oni ne mogu da se vide...Pricao mi je jedan svestenika okolina Loznice inace moj prijatelj da je imao iskustva sa tim. Prica kako je jedne noci probudio se iz sna uz trzaj kako je nesto cuo i vrata su ga probudila video je dzina kako mu prilazi i stavlja bu ruku na čelo i samim tim on nije mogao nista da uradi,poceo je da se gusi i osetio je toliki pritisak da je na glavi da se ne moze opisati u tom trenutku nije znao sta da radi osim sto je poceo citati oce nas, istog trenutka ga je to sve popuatilo i ne znam da li je nestalo ili je otisao, pricao mi je to pre dve godine...I ja sam se sam uverio u moc molitve oce nas i po meni je to nesto sto stalno primenjujem ako se nadjem u nevoli nekoj ili imam nezgodnu situaciju...
Ruski naucnici su ispitivali prljavu vodu ili ne vodu za pice tako sto su molitvama i posebno navode molitvu oce nas da je jako mocna u tome tako sto se neutralizuju bakterije i ostale materije kao stetne nakon procitane molitve oce nas,laboratorijskim ispitivanjem su to zakljucili tako da mozda ima neke veze sa zatrovanim zlatom ja sam siguran da moze pomoci u tome...
|
|
|
| VATRA? |
|
Poslato od: Milos96 - 26-09-2018, 09:22 PM - Forum: Razno
- Odgovora (5)
|
 |
Znam za tri mesta gde je bila vatra i gde su ljudi vidjali taj plamen,ja licno nisam video, od ta tri mesta za dva znam tacno gde se nalazila i gde su je ljudi videli, ovo trece znam od prilike gde bi moglo biti ali da ne nagadjam...Pa ako neko zna nesto u vezi toga da li je pametno to dirati ili je mozda neko vec pa moze njegovo iskustvo da mi prenese...Ta nadprirodna pojava se javlja svud u srbiji i ljudi su je vidjali, pa ja imam uz ovo i jednu pricu da podelim sa vama...Pricao mi covek jedan koji je njegov prijatelj to video, i savetovao se sa par ljudi i baba mu kaze uzmi pepeo i baci, nakon toga sta se ocrta od koje zivotinje stopa na tom mestu treba sa se zakolje i to mesto da se okrvavi...Nakon toga moze da se kopa, tako on uradi i dalje prica ide...Kod njega je se ocrtala stopa od malog deteta na tom pepelu, ja nisam mogao verovati kad sam cuo za to i sav sam se najezio...Taj isti covek je dobio sina imao je tad par meseci, nakon toga kada je to video sav se covek izbezumuo i nista nije ni dirao...Hvala bogu svi su zdravi nikom se nista nije desilo...
|
|
|
|