12-12-2013, 11:53 PM
Neprimereno je pisati o Raškoj kao o nekoj velikoj teritoriji na kojoj se mogla razviti neka specifična i drevna kultura. Oblast je isuviše mala da bi to uopšte mogla biti.
Zašto izdvajanje iz veće slike i celine?
Traženje na silu, praistorijsko - istorijskih specifičnosti malog turskog Sandžaka od ostalog regiona, još u skandinavskoj mitologiji je komično (Odin, Tor?)
. To je samo pokušaj zloupotrebe arheologije u političke svrhe. Šalu i vezu sa Švedjanima znamo! 8)
Na teritoriji gde su se milenijumima pre hristanizacije poštovali naši drevni bogovi Svarog, Svetovid,Perun Veles i ostali, trpati po svaku cenu (a politička je) Odina i Tora specifično za Sandžak - smešno je. ;D
Na Pešterskoj visoravni postoje ostaci naših predhrišćanskih svetilišta a izgleda da je tu bio važan centar.
Cela akcija, još od svojatanja Bogumila, Crkve Bosanske a sada Odina i Tora ima za cilj stvaranje (izmišljanje) specifičnosti koji jednostavno ne postoje. :
Za dokazivanje specifičnosti počinje se koristi i pseudo - arheo-astronomija (?), šta god to značilo.
Zašto izdvajanje iz veće slike i celine?
Traženje na silu, praistorijsko - istorijskih specifičnosti malog turskog Sandžaka od ostalog regiona, još u skandinavskoj mitologiji je komično (Odin, Tor?)
. To je samo pokušaj zloupotrebe arheologije u političke svrhe. Šalu i vezu sa Švedjanima znamo! 8)Na teritoriji gde su se milenijumima pre hristanizacije poštovali naši drevni bogovi Svarog, Svetovid,Perun Veles i ostali, trpati po svaku cenu (a politička je) Odina i Tora specifično za Sandžak - smešno je. ;D
Na Pešterskoj visoravni postoje ostaci naših predhrišćanskih svetilišta a izgleda da je tu bio važan centar.
Cela akcija, još od svojatanja Bogumila, Crkve Bosanske a sada Odina i Tora ima za cilj stvaranje (izmišljanje) specifičnosti koji jednostavno ne postoje. :

Za dokazivanje specifičnosti počinje se koristi i pseudo - arheo-astronomija (?), šta god to značilo.
